Archive for the 'Grocery Store' Category

12
Jul
12

Best Grocery Store Deals in the DeKalb IL area

Grocery Stores in the DeKalb Area Sales this week:

The best deals as I see:   Remember if you want to save time you can always shop at Walmart and bring in your ads from the DeKalb Mid-Week just in case they ask to see them.  You won’t get the Catalina deals though from Jewel at Walmart.

I really know of days buy lots of my produce from Aldis because I am into losing weight again.  I have lost 76 pounds in 7 months after giving birth to my second child one year ago this Saturday.  I really don’t coupon a lot of process foods because of my new life approach.

My favorite day to shop at Hy-Vee is Wednesday.  Why Wednesday is because their Healthy Market  is 10 percent off.  It beats driving out of town to a health market and my money stays to local business.

Aldis

 

Produce deals – I love Aldis produce cheap and affordable helping you with a healthy lifestyle.

  • Peaches, plums, or nectarines, $.29 each.
  • Pineapple, $1.19 each.
  • Honeydew, $1.79 each.
  • Cherries, $1.79 per 16 oz package.
  • Strawberries, $1.19.
  • Blueberries, $1.49/pint.

Jewel-Osco

  • Cottonelle 12 count double toilet paper rolls, Fresh moist wipes 140 ct, or Viva Paper 6 count regular roll, $6.49. This is a Buy one and then get a $1 coupon back OYNO (On Your Next Order). Use a $1/1 printable coupon here for Cottonelle toilet paper here or use a $.50/1 from SS 7/8 or use a printable $1.50 off toilet paper and wipes here.   The finishing price when you use your $1 off coupon is $5.49 for 12 double rolls but you will also receive a $1 off coupon good on your next purchase order. Making the final price of your toilet paper cost $4.49.
  • Eggs – A dozen are $.99 limit 2.
  • Emerald Breakfast on the GO are buy 2 for $5.00 plus buy 2 and get a $1 OYNO Use the printable $1/1 coupon here.  When using two $1/1 coupons you will spend $3 for two and you will get back a $1 coupon from the Catalina machine this then in coupon terms your paying a dollar for each Emerald Breakfast on the go.
  • Golden Gate Wine 750 ml. select varieties $2.97
  • Michelina’s entrees authentic, zap-ems gourmet, lean gourmet, or traditional, $.88, you can use a printable coupon here for $1 off of 5. With coupon that makes them $.68 each.Mott’s Applesauce 6 pack is 2 for $4. Buy two 6 packs and get a $1 oyno. Use the printable $1.10/2 coupon here. You pay at first $2.90 and you will get your $1 coupon back from the catalina machine to use OYNO.  In coupon terms you are paying $.95 for each Mott’s 6 pack of applesauce.

Shnucks

Just a note in DeKalb the store has started to double coupons up to $.55 face value. Here is their coupon policy click here to read.

Best Deals –

Birds Eye Fresh like Vegetables $1 each

Chicken a 3 pound bag of boneless chicken breasts is $1.69

Crystal Hot Sauce is $1

General Mills Cereal is $2.50 (Multi Grain or Honey Nut Cheerios, Golden Grahams, or Lucky Charms) you can use General Kids Cereals printable coupon $1/2 here  or a $.50/1 Honey Nut Cheerios cereal printable coupon here.

General Mills Cereal or Treat bars 1/$2 – You can use the $0.50/1 coupon from SS 6/24 this coupon will double to $1. Final price with coupon $1

Iceberg lettuce head is $.88

Lugi Italian Ice is $2.50. Coupons you an use are the RP $.75/2 from 6/24 final cost for two is $4.25 or $2.12 individual.

North Star Frozen Novelties 6 count package select variates are $1  . Use the printable $.50/1 coupon here which will double at the DeKalb store making them FREE.

Minute Maid Lemonade or Fruit Punch 59 oz $1

Nabisco Chips Ahoy is two for $3. Use the printable $1/2 Nabisco Cookies or Crackers coupon here (Except Single Serve). Final price is $1

Splenda 80-100 ct $3/99. Use the printable $1/1 coupon here or use the $1.1 from SS 7/8. You will pay $2.99.

Smart Ones Entrees 5/$10 or desserts 4/$10. Use the $1/2 printable Weight Watchers Smart Ones desserts coupon here or use the printable $2/10 Smart Ones coupon here or use the $3/10 Smart Ones printable coupon here. Or use this $5 off 12 coupon here.  Or use the $4/10 coupon printable here. If you used the $4 off 10 coupon you could get them for a $1.60 a piece. If you didn’t get them last week at HyVee which was a bit cheaper.

$10 Prepaid Visa card when you purchase $40 of PG products in one trip this $40 before you use your coupons. The list is below:

  • Cascade $3.99. Use the $1/1 coupon from PG 7/1
  • Crest Pro Health, Sensitivity or 3D $3.49. Use the $.75/1 coupon from PG 7/1
  • Duracell $6.47. Use the $.75/1 coupon from 7/1 PG
  • Pampers Super Box Baby dry or Cruisers $24.99 $3/1 from PG 7/1
  • Pampers Wipes $2.39
  • Tide $11.99. Use the $1/1 from PG 7/1
  • Secret or Old Spice $3.49. You can use these coupons $2/2 Old Spice or the $1/1 Secret from PG 7/1
  • Swiffer Cleaning is 20 percent off
  • Iams Dog food $16.99

HyVee

Read store coupon policy here.  Don’t forget the Healthy Market section is always 10 percent off on Wednesdays.

One Day great sale July 13th.

  • Bush or Busch Light 20 pack cans 12 fl oz. $10.99
  • Banquet meals $.69
  • Gain laundry detergent $3.99
  • Hy-Vee Half Gallon Milk $.99 (limit 2)
  • Palermo’s classics pizza 6/$10 – There is a $1/2 printable coupon here. Make your final coupon price 2 for $2.34 or $1.17 each
  • Sweet Baby Ray’s Barbecue Sauce $.99
  • Suave Hair Care 22.5 or 30 fluid oz. $1.25
  • 7 Up products 6 pack bottles 16.9 fluid oz. 5/$10

In-Ad Coupons

  • Free half pound of DiLusso Wisconsin Sliced Cheese when you buy one pound of DiLusso Deli meat with in ad coupon
  • Doritos or Ruffles, 8 to 11.5 ounces or 3/$6 with in ad coupon (purchase of three required)

Good Deals for the rest of the week

  • Gerber 3rd Foods, 6 oz – $.60 each – Use this printable $.50/4 Gerber Nature Select 3rd Food Purees Printable coupon here. Final price with coupon 4 for $1.90 or $.48 each.
  • Kraft Dressing or Dinner Kit, 14 or 16 oz or 12 oz is $1.99, Use the $1/1 Kraft printable coupon here or use the $.55/1 Kraft Sizzling Salad Dinner Kit coupon from the SS 6/17. Your final price is $.99
  • Land O’Frost Deli-shaved Lunch Meats 7.5 oz to 10 oz.are $2.00 each, Use the $1/2 printable coupon here or use this $1/2 printable coupon here or use the $1/2 coupon in the RP 6/24. Final price 2 for $3 or $1.50 each.
  • Propel Zero, 6 pack 12 ounces. $3.33, Use the $1/1 off the Propel Zero use the SS 6/10 coupon. Final price with coupons $2.33
  • Sara Lee Soft and Smooth Bread 20 oz is $1.49
  • Silk Milk, 64 ounces is $2.99 use the printable $.75/1 Silk Soy Milk coupon here. Final coupon price is $2,24
  • Tones Mini Spices , .05 to 1.55oz are $.80, Use $1.2 Tones Seasoning or Extract coupon from the SS 12/04 and your final price is 2 for $.60 or $.30 each.
  • V8 Splash or Smoothie, 46 or 64 oz $2. Use the $1.2 V8 Splash coupon from the SS 6/03 or use the $1.2 V8 Splash coupon from the SS 6/03. Your final price with coupons is 2 for $3 or $1.50 each.
Advertisements
01
Sep
11

Best Sycamore Hy-vee deals with coupons! Aug 31- Sept 9!

HY-VEE’s Top Deal this week is Cereal!  Check it out.  It’s a catalina deal.

HyVee Cereal deal!  Looking at the HyVee in-ad coupon there is a $4/4 General Mills Cereals coupon and you can then also score a $4 Catalina that will print at the time you checkout for your next purchase.

What to do with this CAT OYNO.  Steps are included.

Step one purchase 4 boxes of cereal

Step 2 use 2  $1/2 coupons.

Step 3 use the in-ad Hy-vee coupon $4/4

Step 4 pay $5 out of pocket and get back a $4 Catalina OYNO (on your next order) a coupon you can use on your next order.

Step 5:  The great news is the $4 Catalina coupon is rolling.  What is rolling well you can purchase 4 cereals and receive a coupon.  Then do another transaction and get a 4 coupon. (and another and another) get my point!

Note: Keep in mind that a Catalina is a manufacturer’s coupon so you can’t have more total coupons than you do items.  What does this mean well if you purchase 4 boxes of cereal and have TWO $1/2 coupons, you can’t use the Catalina but you can add a small cost filler item.  You can find something for 25 cents or cheaper to add!

 

How much will the cereal cost you then once you start rolling your coupons.  Hmmm 4 boxes for $1.  $.25 cents for a box of cereal this is a stock up opportunity. Yes it might cost a little more with a filler but not much…

 

 

The best deals at Hy-Vee with coupons

Aunt Jemima Frozen Breakfast Entrees, 3/$4 – $1.33 each! Use the $1/1 Aunt Jemima Frozen Breakfast printable facebook coupon right here.  Or use the $1/2 Aunt Jemima Frozen Pancakes facebook coupon here.  You will pay as low as $.33 each!

Earthbound Farm Organic Romaine Hearts are 2 for $5 or $2.50 each.  Use the $1/1 Earthbound coupon here or use the $1/1 Earthbound farm from Recyclebank here!

General Mills Cereal is buy any 4 save $4.  You can use the $1/2 GM cereal coupon here or use the $1/1 Wheaties or Wheaties Fuel Cereal facebook coupon here or use the $1/1 Total Cereal coupon here or use the $.75/1 Chex Cereal coupon here or use the $.50/1 Chex Cereals: Rice/Corn/Wheat/Honey Nut/ Chocolate/Multi-Bran or Cinnamon in the SS8/28 or use the $1/3 Select GM cereals in the GM 8/7.  You can always check coupon tom here for more cereal coupons!

KC Masterpiece Barbecue Sauce or Marinade is $.99, use the $.50/1 coupon from the SS 8/21 or use the $2/1 printable coupon here

Ortega Seasoning is $.88, use the $1/2 Ortega Product print coupon here.  You will pay $.76 for both or $.38 each.

Sara Lee Whole Wheat Bread (20 oz) is $1.99, use the $.55/2 coupon from the RP 8/14,  you will pay $1.44 each.

Wholly Guacamole is $3.49,  use the the $1.50/1 Wholly Guacamole facebook  coupon here or use the $1/1 Wholly Guac, Whollly Salsa, or Wholly Queso Product facebook coupon here.  You will pay as low as $1.99 each!

Note:  That Hy-Vee will take Walgreens Register Reward Catalina Coupons too!  

31
Aug
11

$2/1 Old Orchard Cranberry Naturals on HyVee’s Facebook page coupon!

Here you go   $2/1 Old Orchard Cranberry Naturals on HyVee’s Facebook page right here.  Like them and get your coupon quick these may go fast!  This will make for a good deal.  Don’t forget print it twice!

Note:  This is redeemable only at HyVee stores.

06
Jul
11

Hy-Vee Sales here in Sycamore as stated on the front and back of the flier run from Wed, July 6th through Tuesday July 12th

Hy-Vee Sales here in Sycamore as stated on the front and back of the flier run from Wed, July 6th through Tuesday July 12th.  Here is their online ad click here to see!

Click here for the Hy-Vee coupon policy! You may want to print it off and bring it to the store with you.

 

Top Deals of the Week that I see are:

Pillsbury Brownie Mix, select varieties are $.99, use the $.55/1 printable coupon here for Pillsbury Frosting, Brownie Mix, or Cookie Mix. Or use the $1/2 Pillsbury Frosting or Brownie Mixes RP 6/12. Cost is $1.99 (low as)

Farmland Bacon (12,16 oz or 2.1 fully cooked) $3.88, use the $.55/2 coupon here or here.  Cost is $3.33.      

 

2 Day Sale for Friday July 8th and Saturday July 9th

Fill a bag meat sale:  Save 15 percent off meat all you can fit into one of HyVee’s grocery sack.  The deal includes Amana Beef, Bacon, Blue Ribbon Meats, Cheese, Deli Shaved Meats, hot dogs, lunch meat, and seafood.

Driscoll’s Red Ripe Strawberries, 4lbs for $4.99

Use the $.50/2 Facebook Coupon here or coupon here.  Your cost is $4.49.

Produce

Dole Fruit Bites (6count) is $2.78,  Use the $1/1 coupon from the May All You Magazine or use the $1.1 coupon from the Jan All You Magazine.  Cost is $1.78

Baking

Betty Croker Cake Mix $1.19, Use the $.75/2 Betty Crocker Cake and Frosting SS 5/22 (exp soon 7/16). Cost is $.44 (this is for frosting and cake!)

Pillsbury Brownie Mix, select varieties are $.99, use the $.55/1 printable coupon here for Pillsbury Frosting, Brownie Mix, or Cookie Mix. Or use the $1/2 Pillsbury Frosting or Brownie Mixes RP 6/12. Cost is $1.99 (low as)

Truvia Sweetener, 40 cout $2.99, Use the $.50/1 coupon from the June or July 2011 All You Magazine or Use the $1/1 coupon from the RP 6/12 insert, or use the printable $.75/1 coupon here or printable coupon here or use the printable coupon here or use the printable coupon here – Cost is $1.99 (as low as).

Dairy 

International Delight Creamer, 16 oz, $1.78, use the $.50/1 International Delight PCs coupon here or use the $.55 coupon here for Coffee Creamer.  Cost is $1.23 (as low as)

Pillsbury Crescent Rolls or Italian Meal Bread 2 for $5 or $2.50 each, use the $1/2 crescent dinner roll coupon from SS 4/17 (expires soon 7/9), or use the $.40/2 Crescent rolls from SS 4/17 (expires 7/9), or use the Italian Meal Breads from SS 4/17 (expires 7/9), or use the Italian Meal Breads SS 4/17 (expires 7/9).  Cost is Two for $4 or $2 each.

Shed’s Spread Country Crock (45oz) $3.48, Use the $.40/1 printable coupon here, Cost is $3.08

Drinks

7-Up 12 Pack Cans or 6 pack bottles are 3 for $10 with in ad coupon

Lipton To Go 10 count or Tea Bags 22 thru 24 count, $2, use the $.50/1 Lipton Tea from the RP 6/26 insert, or use the $.40/1 coupon from the RP 6/26 insert. Cost $1.50 (as low as).

Nestle Pure Life Water (5ltr, 24 count), $3.99, use the $1/2 coupon here or the $1/2 coupon here, Cost is TWO for $6.98 or $3.49 each

Frozen

Blue Bunny Premium Ice Cream (1.75 qt) 2/$7 or $3.50 each, Use the $.55/1 printable coupon or use the $.75/1 coupon from the July AY Magazine page 89 or the $1/1 coupon from the July AY magazine page 130. Cost is $2.50 (as low as)

Blue Bunny Sundae Cones 2/$7 or $3.50 each, use the $.75/1 coupon from the July AY Magazine page 89 or the $1/1 coupon from the July AY magazine page 130. Cost is $2.50 (as low as)

California Pizza Kitchen, $6 use the $1.50/1 coupon here (expires on July 19th), Cost is $4 (after Saving Star credits your account)

Cole’s Garlic Bread, Toast or Sticks (11.7 -17.5 oz) $2.19, Use the $.50/1 printable coupon here -Cost is $1.69

DiGiorno Pizza, $6, use the $1/1 Pizza coupon here (this is saving star so this is a credit to your account).  Or use the $2/1 snacks printable facebook coupon here.  Cost is $4 (as low as)

Edy’s Frozen Novelties (16-24 count) $10.99, Use the $1/1 Edy’s Frozen Fruit Bars coupon here, Cost is $9.99.

Hot Pocket Sandwiches, 5/$10 or $2.50 each, use $1/2 Lean Cuisine Saving Star coupon (remember it will be credited to your account.  Or use the $1/4 coupon from the SS 5/1.  Cost is $2 each.

Jose Ole Taquitos or Snacks (18-22.5 oz) $4.79, use the $1/1 printable coupon here or here or here or here.  Cost is $3.79

Starbuck’s Ice Cream (pint), $3.99, Use the $1/2 Starbucks Ice Cream coupon here or use the $.75/1 coupon here.  Cost is $3.24 (as low as)

Grocery

Betty Crocker Suddenly $1.18, Use the $.50/2 coupon from the SS 6/5 insert or use the $.50/2 printable coupon here.  Cost is TWO for $1.86 and $.93 each.

Cascadia Farm Organic Cereal or Granola Bars is 3 for $10 or $3.33 each, use the $.75/1 Cascadian coupon here or the $1/1 coupon here.  Cost is $2.33 (as low as)

General Mills Cereals:  Honey Hut Cheerios, Cinnamon Toast Crunch and select varieties, $2/$5 or $2.50 each.  Use the $.50/1printable coupon here for Honey Nut Cheerios or here or here or here or use the $1/2 coupon from SS 6/19 insert coupon.  Cost is $2 each.

Kellogg’s Pop Tarts, 12 count, 2 for $5 or $2.50 each Use the $2.25/3 coupon from the RP 7/10 insert or use the $.70/1 coupon from the RP 7/10 insert or use the $1.50/2 coupon from the RP 7/10 insert or use the $1/2 printable coupon here or here or here.   Cost is TWO for $3.40 or $1.75 each.

Nabisco Newtons or Nilla Wafers (8-14 oz), $2.99,  use the $1/2 coupon from SS 6/19 insert, Cost is Two for $4.90 or $2.49 each.

Nestle Tollhouse Cookie Dough, $2.77, use the $.55/1 printable coupon here.  Cost is $2.22

Pasta Prima, (select products 8oz) $2.59, use the $2/1 printable coupon for Ravioli or Tortellini. Cost is $.59

Meat

Bob Evans Side Dish $2.99, use the $1/2 Bob Evans printable coupon here or the $.50/1 printable coupon here.  Cost is $2.49

Farmland Bacon (12,16 oz or 2.1 fully cooked) $3.88, use the $.55/2 coupon here or here.  Cost is $3.33.      

Farmland Smoked Sausage (14 or 16 oz select varieties) $3.29, use the $.55/2 coupon here or here.  Cost is $2.74

 

22
Jun
11

Browns County Market coupon matchups for June 21-27th

I think Browns is now trying to compete with the new Hy-Vee that just opened so they have changed their coupon policy to doubling manufacturers’ coupons up to 99cents!!!  Awesome!!!

Here is what they stated in the mid-week for their Double Coupon Policy!  Here is the policy online.

In today’s ad it states that Brown’s will double the value of valid manufactures’ coupons with a face-value of up to 99cents.  Valid manufactures’ coupons with a face value of $1 or greater will be redeemed at face value only.  Buy One, Get One Free Coupons will not be doubled.  Manufactures’ coupons may be obtained from the newspaper, mailers or internet.  Coupons must contain valid redemption information and a valid bar code to be honored.  We reserve the right to limit manufacturers’ coupons eligible for “doubling” purposes to four identical coupons.  Manufactures’ coupons that state “Do Not Double” or “Not subject to Doubling” will be redeemed at face value only.  Photocopies of coupons are not acceptable. BROWNS’ reserves the right to refuse any coupon deemed to be fraudulent and the right to change or terminate this policy at any time.

Deals of the week Tuesday June 21-27th

If you find a good deal at Browns leave a comment please.

Fresh Produce

  • Seedless Watermelon $2.99
  • Arkansas Vine Ripe Tomatoes $.69 a lb
  • Short Cut Carrots (1bag) $.99
  • Colored Peppers $.99 a lb
  • Pacific Rose or Fuji Apples $.79
  • Russett Potatoes (8lbs), $1.99 (Limit 1)

 

Beverage

  • Aquafina Drinking Water 24 pack $2.99 (Limit 2)
  • Capri Sun Lunch Drink (6-10oz) (Limit 3)
  • Coke, Diet Coke, Sprite, Pepsi, Diet Pepsi, Mt. Dew 24 packs, 12 oz cans are 2 for $11
  • Powerade 32oz bottle 69cents each

 

Dairy

County Market Whipped Topping 8 Oz. (limit 3)

 

Grocery

  • Twizzler’s (12.4-16 OZ), $1.29, use the $.75/1 coupon from the SS 6/26.  Cost is $.54
  • Pringles Super Stack Potato Crisps, $1.29 (limit 3), Use the $1.3 coupon from the RP 5/22 insert (expires soon 6/30),  Cost is $.96
  • Oscar Mayer Regular Lunchables, $.99 (Limit 5)
  • Kellogg’s Eggo Waffles (12.3 Oz) $1.69 (limit 3)

 

Meat

  • Assorted Pork Chops $1.79 (lb)
  • Boneless Skinless, Chicken Breast, $1.49 lb (limit 3 packages)
  • Pork County Style Robs $1.69 lb

Non-Food

  • Homelife Aluminum Foil (25 square feet) Cost is $.49 (limit 3) 

 

Special Note:  In the Midweek, Chronicle or their website here they have 18 in-store coupons! A $5 purchase is required with each in-store coupon up to $25.

22
Jun
11

HyVee Coupon Matchups for June 22nd -28th. Check out the New Sycamore HyVee and bring your coupons!

HyVee’s  starting its second week here in Sycamore IL.   Here is what I found from this week in my Wed. Mid-Week flier.  If I missed anything please comment and let me know or let me know if you see a good deal!

Hy-Vee Sales here in Sycamore as stated on the front and back of the flier run from Wed, June 22nd through Tuesday June 28thHere is their online ad click here to see!

Click here for the Hy-Vee coupon policy! You may want to print it off and bring it to the store with you.

Top Deals of the Week that I see are:

Soft Scrub Cleaners, select products are 2/$5 or $2.50 each, Use the B1G1 Soft Scrub Bleach Clean and Gel Cleanser from the RP 6/12 insert, Cost is 2 for $2.50 or $1.25 each

Farmland Hot Dogs, $.68, use the $.55/1 printable coupon here or here (sign up for newsletter), Cost is $.13

Land o Lakes Spreadable Butter $1.50 each, Use $.50/1 coupon from SS 5/15 insert, Cost is $1

Extra Saving For 2 Days Only Thursday June 23rd and Friday June 24th.  (Top 2 day deals in RED)

Bakery Fresh Jumbo Muffins (4 count) Buy One Get One FREE at $3.99

California Green Seedless Grapes (lb) $.99

Chinese One Entrée Meal $3.99

Cottonelle Bathroom Tissue 9 Big Rolls $3.88, Use this printable $.50/1 coupon here, Cost is $3.38

Hershey’s Chocolate Bars are $4 for TEN or $.40 each

Hormel Little Sizzlers (regular, maple or hat & spicy), (12oz) $.99 Limit 4!

Hy-Vee Cottage Bread $.99

Hy-Vee Ice Cream (4.25 liter pail) $3.99

Hy-Vee Natural Chunk Cheese (16oz) $2.99

Kellogg’s Cereal: Raisin Bran, Frosted Flakes, Froot Loops or Corn Flakes (18oz) $1.48

Use the $.70/1 printable Raisin Bran Coupon here or Use the $1/2 Raisin Bran Cereal coupon from the RP 6/12 insert or use the $1.2 Raisin Bran Cereal coupon from the RP 5/28 insert or use the $.70/1 printable coupon here for Raisin Bran /there is another printable one here or use the $1/2 Frosted Mini Wheats or Raisin Bran coupon from the RP 5/15 insert (expires soon 6/26) or use the $1/2 printable Raisin Bran coupon here or use the $1/2 printable Frosted Flake Coupon here, or use the $1/2 printable Frosted Flake coupon here or use the $1/2 printable Corn Flakes Cereal coupon here, or use the $1/3 coupon Kellogg’s Cereals RP 6/5 insert or use the $1/2 Kellogg’s Cereals coupon RP 6/5 insert, COST will vary but can be as low as $.78 for a box of Cereal GREAT PRICE!

Mennen Speed Stick Deodorant $1.99, Use the $.50/1 printable coupon here, Cost is $1.49

Michelina’s Zap ‘Ems Gourmet Entrees, select varieties, $.49, Use the $1/5 Michelina’s Entrée or Snacker Products, Cost is 5/$1.45

Pepsi Products (6 pack bottles 24 oz) $10 for FOUR or $2.50 each

Prego Italian Sauce (23.5 oz-24oz) $.99 Limit 2!

Hy-Vee – In store flier coupon deals (top deals in RED)

(if you didn’t get a paper pick the flier up in store)

Coke Products are 4 for $10 or $.250 each

When you purchase 2 Crystal Light Products $2.38ea. then you will receive a FREE Hy-Vee Natural Spring Water (15count), Use the $1/1 Crystal Light Drink Mix coupon from the SS 6/12 Insert.  Cost is TWO crystal Lights for $2.76 or $1.38 each and a FREE HY-VEE Natural Spring Water (15count)!

When you purchase 10 Powerade or Powerade Zero for $10 you will receive 5 Free, Use the $1/5 Powerade printable coupon here, Cost is 15 for $8 or that is $.53 each – (note you will need to use TWO – $1/1 coupons and HyVee in-ad coupon all together to make this deal work)

When you purchase Purina Cat Chow (16 or 17.6 lb) $9.99 and receive THREE Fancy Feast Elegant Medleys for FREE

 When you bring in a new prescription or transfer your prescription to your Sycamore Hy-Vee Pharmacy.  Get a $25 gift card.  Limit One offer per family.  Limit 1 coupon per customer.  (expires June 28th)

Fresh Produce

Beverage

Dairy                                                                                   

Frozen

Grocery

Betty Crocker Premium Brownie Mix, $2, Use the $.50/1 coupon from  the SS 5/1 insert (expires 6/25), Cost is $1.50

Crisco Olive Oil, $5.99, Use the $.75/1 Crisco Olive Oil coupon from the RP 4/17 insert or use the $1/1 coupon from the RP 4/17 insert.  Cost is $4.99

Hershey’s Drop Candy $2.99, Use the $2/2 Hershey’s Stad Up Bags from the SS 5/1 insert (expires soon 6/26), Cost is $1.99

Knorr Sides, 10 for $10 or $1 each, Use the $.50/2 coupon from RP 5/22 insert, cost is $.75 each

Pop Secert Products, Select Varieties $3.29, use the $.50/2 coupon from the RP 6/19 pr use the $1/2 coupon from the RP 6/19, Cost is Two for $5.58 or $2.79 each.

Quaker Life Cereal $2.67, Use the $1/2 coupon from the RP 6/19 insert, Cost is $2.17 each

Skittles or Starburst Candy, $2.29, Use the $.50/2 Skittles or Starburst Candy printable coupon here, Cost is Two for $4.08 or $2.04 each. 

Wacky Mac Pasta $1.38, Use the $.40/1 coupon from the SS 5/8 insert or the $1/2 coupon from the SS 5/8 insert, Cost is $.88 each

Welch’s Grape Jam or Jelly (22 or 32 oz), $1.98, Use the $.55/1 coupon from  the SS 5/1 insert, Cost is $1.43

Wonderful Pistachios (10oz), $4.99, Use the $1/1 coupon from the SS 6/26 insert or use the $1/1 coupon from the SS 3/20 insert (expires soon 6/30), Cost is $3.99 each

Meat

Farmland Bacon, $3.69, use the $.55/1 printable coupon here or here, Cost is $3.14

Farmland Hot Dogs, $.68, use the $.55/1 printable coupon here or here (sign up for newsletter), Cost is $.13

Farmland Premium Jumbo Beef or Cheese Franks $2.50, use the $.55/1 printable coupon here or here (sign up for newsletter), Cost is $1.95.

 

Non-Food

 

All Laundry Detergent (32-50 oz), 3/$10 or $3.33 each, Use the $1/1 coupon from the RP 6/5 insert, Cost is $2.33!

Angel Soft Bathroom Tissue (12 double or 9 mega) $5.99, Use the $.50/1 Angel Soft Bath Tissue coupon from the RP 5/15, Cost is $5.49

Biz Stain Fighter (25oz or Blaster Packs 16ct), $4.99, use the $1.50/1 printable coupon here, or use the $1.50/1 printable coupon here, or use the $2/1 printable coupon here.  Cost as low as $2.99 (depending what coupon you use).

Edge Shaver Gel (7oz) $2.50, Use the $.55/1 coupon from the SS 5/22 Insert (expires soon 6/30), Cost is $1.95

Herbal Essences or Aussie Hair Care Products $2.50, Use the $1/1 coupon from the RP 6/12 insert, Cost is $1.50

Ivory Soap 10 count or Body Wash 24oz 2.99, Use the $1/1 coupon from the PG 5/1 Insert, expires  soon 6/30, Cost is $1.99

Pine-Sol (48oz) $2 each, use the $1/1 printable coupon here, Cost is $1

Powerbar Energy Bar, Select varieties $1 each, Use the Buy one get one free coupon from the SS 5/1 insert, Cost is $.50 each or 2 for a $1.

Purina Dog Chow, (17.6-22lbs) $8.99, use the $3/1 printable coupon here, Cost is $5.99

Soft Scrub Cleaners, select products are 2/$5 or $2.50 each, Use the B1G1 Soft Scrub Bleach Clean and Gel Cleanser from the RP 6/12 insert, Cost is 2 for $2.50 or $1.25 each

16
Jun
11

Jewel-Osco June 16-22nd

Fresh Produce Three Day Sale:

Sweet Corn Ears 4 for a $1 (limit is 20 ears)

 

Fresh Produce

  • Apio Eat Smart Cut Vegetable Bags are Buy one Get one Free $3.29
  • Apples –Braeburn 99cents a lb
  • Blueberries or Raspberries or Blackberries 2 for $6
  • Broccoli Crown are $1.49 a lb
  • Bulk Russet or Sweet Potatoes $.99 cents a lb
  • Cantaloupe – Large size $.99 cents a limit of 3
  • Cucumbers – 3 for $2
  • Eggplant is $1.49 a lb
  • Fresh Salad Express Blends $2.50
  • Grape Tomatoes $2.99
  • Green Peppers – $.99 cents a lb
  • Peaches or Nectarines $.99 Cents a lb
  • Mangos $.99 each
  • Tomatoes on the vine $.99 cents a lb
  • Vidalia Sweet Onions $.99 cents a lb
  • Yellow Squash is $.99 cents a lb
  • Zucchini is $1.49 a lb

Beverages Three Day Sale  Thurs, June 16th– Sat, June18th

Hinkley Springs Purified Water $2.88 for the 24 pack

Heineken or Corona $9.99 for a 12 pack – limit 2

 

Beverages

Coke /Pepsi products 2 for a $11.00 24 pack – Limit is 2 and you must buy 2!

Use the $2/2 coke coupon in the Jewel’s” Fresh Summertime Fun booklet”.

Cost is $9 for two after coupon.

Pepsi 2 litter is $.89.

Propel Fitness Water is 2 for $1 on 24oz bottles

 

Dairy

Organic Valley milk $3.50.

Use the $.50/1 printable coupon here

Cost is $3.00

Grocery 3 day Sale Thursday, June 16th thru Saturday June 18th

Lay’s Potato Chips $1.88

 

Grocery

Azteca tortillas $1.00

Francesco Rinaldi pasta sauce $1.29

General Mills Cinnamon Toast Crunch,  Cheerios,  Lucky Charms,  Betty Crocker Fruit Snacks, Nature Valley granola bars, or chex mix, $1.75 wyb five mix/match.$1.75 must buy 5

Use this $.50/2 printable coupon here for the fruit snacks or Use the $.50/2 coupon in SS 5/22 insert.

Use the $.50/2 Nature Valley coupon from the SS 5/1  or SS 5/22.

Cost will vary depending on what 5 you mix and match.

General Mill Cereal’s- Cinnamon Toast Crunch,  Cheerios,  Lucky Charms $1.75 must buy 5 (if doing all cereal)

Use the $1/2 coupon from the SS 6/19 insert or the printable coupon here
Cost is $1.25 each wyb 6

Hormel Completes $2.00

Use the $1/1 printable coupon here

Cost is $1

KC Masterpiece Sauce $1.25

Use $1/1 coupon from the SS 5/15 insert.

Cost is $.25 each

Met-Rx bars $1.50.

Use the $1.50/2 printable coupon here or

Use the BOGO coupon from the RP 6/5 insert

Or use the $.75/1 coupon from the RP 5/22 insert

Cost is $.75 for two when you use 2 BOGO coupons and a $.75/1 coupon.

Red Gold tomatoes $.69

Ronzoni Garden Delight $1.25

Use $1/1 coupon from the SS 5/15 insert

Cost is $.25 each

Smuckers grape jelly 2 for $4.00.

Use $1/2 coupon from the RP 5/22 insert.

Tabasco $1.29

Use $.50/1 coupon from the SS 5/22 insert or $.50/1 printable coupon here

Cost is $.79 each

Meat  3 day Sale Thursday,  June 16th thru Saturday June 18th

Jewel Beef Loin Filet Mignon Steak or Fresh Atlantic Salmon Portions 6oz. is 2 for $7. 

 

Meat

Jewel Pub Burgers is 5 for $10


Non-Food

Axe Body Spray $3.99

Use the Jewel Store Coupon in the store flier $1/2 and combine it with the BOGO coupon in the RP 5/22 insert.

Cost is $2.99 for 2!

Gift cards –  When you buy a $100  in gift cards (excludes Jewel Osco, Visa, Mastercard and American Express Cards).  You will get a catalina $20 coupon to use on your next shopping trip  order (OYNO)

Don’t forget to put coupons on your Jewel Saving Card.  It is called the Avenu so go heard and type in your savings card number to add Jewel coupons to your card.  These can be combined with manufacture coupons.